هلدینگ دانش بنیان آریانا

استارتاپ چیست بازگشت به وبلاگ

چگونگی راه اندازی استارتاپ

share

23 شهریور, 1399

راه اندازی استارتاپ-هلدینگ آریانا

استارتاپ به یک کسب‌و‌کار نوپا می‌گویند که با هدف پیدا کردن مدل کسب‌و‌کار راه‌اندازی می‌شود و تضمینی برای به موفقیت رسیدن آن وجود ندارد. استارتاپ یا استارت‌آپ یک سرمایه‌گذاری به صورت کارآفرینی است که در آن یک شرکت نوپا ایده‌ی جدیدی برای کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد.استارتاپ سازمانی است که برای یافتن یک مدل کسب‌و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر تاسیس می‌شود. البته اختلاف ‌بر سر تعریف استارتاپ زیاد است، اما نکته‌ی مشترک در تمام آن‌ها این است که بر اساس یک ایده‌ی خلاقانه و جدید فعالیتشان آغاز می‌شود. استارتاپ‌ها برای آغاز فعالیت خود لزوما نیازی به ثبت شدن شرکت ندارند و از هرجا و با هر تعداد بنیان‌گذار می‌توانند فعالیت خودشان را شروع کنند. بودجه‌ی راه ‌اندازی استارتاپ‌ معمولا کم است، اما اگر ایده‌ی خوبی داشته باشند خیلی زود می‌توانند مورد حمایت سرمایه‌گذاران قرار بگیرند.

چگونه یک استارتاپ راه‌ اندازی کنیم؟

شما برای ساختن یک استارتاپ موفق به ۳ چیز نیاز دارید: ایده‌ی ایجاد محصولی که مشتری‌ها واقعا به آن علاقه داشته باشند، یافتن یک هم‌بنیان‌گذار و کاهش هزینه‌ها تا جای ممکن. درواقع شما به یک ایده‌ی خاص و عالی برای آغاز استارتاپ خود احتیاج ندارید. کافی است تکنولوژی جدیدی به کاربران معرفی کنید که اکنون از آن برخوردار نیستند. این تکنولوژی جدید باید بتواند نیازهای آن‌ها را به بهترین شکل پاسخ دهد. در ادامه بیشتر به مراحل راه‌ اندازی استارتاپ می‌پردازیم:

آموزش تشکیل استارتاپ

ببینید دنیا چه چیزی کم دارد

مثلا سیستم‌های تاکسیرانی قبل از پیدایش Uber بسیار کسالت‌آور بودند. شما نیز باید بیاندیشید و ببینید دنیا چه چیزی کم دارد و سعی کنید ایده‌ی جدیدی برای آن ارائه دهید.

آن را یادداشت کنید

افکار شما و مکالماتی که در این زمینه با دیگران انجام می‌دهید بسیار مهم و ارزشمند هستند و نباید فراموش شوند، پس همه افکار و جزئیات مکالمه‌های خود را یادداشت کنید.

یک نمونه‌ی اولیه بسازید

تنها چیزی که می‌تواند مانع از فراموش شدن ایده‌های خلاقانه شود، تهیه‌ی یک نمونه‌ی اولیه است. آن‌ها را برنامه‌نویسی کنید یا به‌صورت فیزیکی طراحی کنید و بسازید. اکثر مردم در همین مرحله متوقف می‌شوند. پس اگر بتوانید از آن عبور کنید، یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود.

نمونه‌ی اولیه را به ۱۰۰ نفر نشان دهید

نمونه‌ی اولیه خود را به دیگران نشان بدهید و نظر آن‌ها را بپرسید. بهتر است این ۱۰۰ نفر از میان افراد کاملا ناشناس انتخاب شوند تا شناختن شما در بازخوردشان نسبت به محصول اثری نگذارد.

تکرار کنید

عده کمی هستند که در اولین تلاش خود موفق می‌شوند و شانس اینکه شما جزو این دسته باشید بسیار کم است. بنابراین خودتان را برای پیاده‌سازی دوباره همه چیز آماده کنید.

یک هم‌بنیان‌گذار (Co-Founder) پیدا کنید

هنگامی‌که احساس کردید نمونه‌ی اولیه‌تان به نتیجه رسیده، شریکی پیدا کنید تا حاضر باشد سال‌های عمر خود را صرف عملی کردن این ایده کند.

کسب‌و‌کار خود را ثبت کنید

بعد از گفتگو با شریک یا شرکای خود و تعیین توافقات، باید شرکت خودتان را ثبت کنید.

به دنبال سرمایه‌گذار باشید و اولین نسخه را تولید کنید

اگر بودجه‌ی کافی برای تولید کردن اولین نسخه از محصول خود ندارید، بهتر است یک سرمایه‌گذار پیدا کنید. نباید در حین پیدا کردن سرمایه‌گذار کار تولید را متوقف کنید. زیرا برای راه اندازی استارتاپ نمی‌توان همیشه بودجه‌ی مورد نظر خود را از سرمایه‌گذاران دریافت کرد.

روش های راه اندازی استارتاپ

راه‌اندازی کنید

هرقدر نسخه‌ی اولیه‌تان ناقص بود، آن را راه‌اندازی کنید. ویژگی‌های اضافه، واسط کاربری بهتر، افزایش سرعت اجرا و دیگر موارد مرتبط با بهینه‌سازی از جمله مواردی هستند که می‌توانند در آینده نیز به محصول اصلی اضافه شوند.

با کاربران همراه باشید

مشتری‌هایتان را زیر نظر داشته باشید و ببینید آیا برمی‌گردند یا نه. اگر برنگشتند، علت را بیابید.

دوباره راه‌اندازی کنید

هر قدر نیاز بود، محصول خود را بعد از انجام تغییرات دوباره راه‌اندازی کنید. حتی اگر مشاهده کردید که عده کمی از مردم دوباره به شما رجوع کردند، باز هم به کارتان ادامه دهید. زیرا این یعنی در حال تولید یک محصول باارزش هستید.

محصول را به ۱۰۰۰ نفر نشان دهید

شاید رقم بالایی به نظر نرسد، اما اولین ۱۰۰۰ نفر نقاط ضعف محصول شما را پیدا خواهند کرد. از آنجایی که شما هنوز ناشناخته هستید، شاید لازم باشد این افراد را به‌صورت دستی استخدام کنید. اشکالی ندارد حتی اگر لپ‌تاپشان را قرض بگیرید و وب‌سایت‌ خود را به آن‌ها نشان دهید و نظرشان را جویا شوید.

رشد کنید

پاول گراهام، دانشمند علوم کامپیوتر و سرمایه‌گذار، استارتاپ‌ها را تشویق می‌کند که در هفته ۵ درصد رشد داشته باشند. اگر ۴ سال به همین صورت پیش بروید، در طی گذشت این مدت به تعداد ۲۵ میلیون کاربر خواهید رسید و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین استارتاپ‌ها خواهید شد.

به موفقیت برسید

می‌توانید شرکتتان را به فرد دیگری بفروشید یا سرمایه‌گذاران را قانع کنید که با شما همکاری کنند. شما تا اینجا موفق شده‌اید استارتاپ خود را به نتیجه برسانید، از این پس به خودتان بستگی دارد که بخواهید آن را ادامه دهید یا به اشخاص دیگری واگذار کنید.

 

برای راه اندازی استارتاپ می توانید به هلدینگ دانش بنیان آریانا و همچنین برای مشاوره به میز رشد مراجعه نمایید.

هلدینگ دانش بنیان آریانا