هلدینگ دانش بنیان آریانا

بازاریابی محتوا هلدینگ دانش بنیان آریانا بازگشت به وبلاگ

بازاریابی محتوا چیست؟

share

26 شهریور, 1399

بازاریابی محتوا، قسمتی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب‌وکار شما است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد و هدف کلی آن، جذب مخاطبین جدید و حفظ مخاطبان قبلی است. جذب مخاطب در این استراتژی، با ارائه محتوای ارزشمند صورت می‌گیرد. برای رسیدن به یک بازاریابی محتوای موفق، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز خواهید داشت.

بازاریابی محتوا چیست هلدینگ آریانا

۷ گام استراتژی بازاریابی محتوا

موفقیت در بازاریابی محتوا، فراتر از جستجو کردن، نوشتن و انتشار محتوا است و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق می‌باشد. اجرای گام‌های زیر، برای این برنامه‌ریزی ضروری است:

اهداف برنامه‌ریزی را تعیین کنید

هدف شما از برنامه‌ریزی برای بازاریابی محتوا چیست؟ چرا محتوا ایجاد می‌کنید؟ قبل از آغاز برنامه‌ریزی، باید اهداف خود را تعیین کنید. این کار، به شما در مشخص شدن بهترین استراتژی کمک می‌کند.

مخاطبین هدف خود را مشخص کنید

برای ایجاد یک برنامه موفق، باید مخاطبان هدف خود را به‌عنوان یک شخصیت خریدار، به‌طور واضح تعیین کنید. این مرحله برای کسانی که به تازگی شروع به کار مارکتینگ کرده‌اند، بسیار حائز اهمیت است. با شناخت مخاطبان هدف خود، می‌توانید محتوای مرتبط‌تر و ارزشمندتری برایشان تولید کنید.

یک سیستم مدیریت محتوا تعیین کنید

یک سیستم برای مدیریت محتوا در نظر بگیرید که شامل مدیریت ایجاد محتوا، انتشار و آنالیتیکس آن باشد. نرم‌افزارهای HubSpot، CoScheduleو WordPressاز‌جمله سیستم‌های مدیریت محتوا محسوب می‌شوند که WordPress در میان ایرانیان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

استخدام نیروی محتوا

برای موفقیت در ‌زمینه بازاریابی محتوا، به گروه‌های مختلفی از متخصصین احتیاج دارید، مانند: بلاگ‌ نویس، مدیر شبکه‌های اجتماعی، کارشناس سئو، طراح.

ایده‌پردازی کنید

این مرحله، آغاز ایده‌ پردازی برای تولید محتوای مناسب است. ابزارهای زیر می‌توانند در این مرحله به شما کمک کنند:

 • HubSpot’s Website Grader: برای شناسایی موقعیت و عملکرد خود در مارکتینگ، این وب‌سایت، یکی از بهترین ابزارها است که به رتبه‌بندی قسمت‌های مهم در بازاریابی وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد و درنهایت، یک گزارش دقیق برای بهینه‌سازی هر بخش ارائه می‌‌دهد.
 • Blog idea generator: این ابزار، برای ایده‌‌پردازی پست‌های وبلاگ، بسیار موثر است. با وارد کردن یک الی سه واژه کلی درباره موضوع مورد‌نظر، ایده‌های بسیار زیادی جهت نوشتن پست‌های وبلاگ بدست می‌آورید.
 • Feedly: این ابزار به دنبال کردن موضوعات به‌روز مربوط با کسب‌وکارتان و به طور همزمان، یافتن ایده‌های تولید محتوا کمک می‌کند.
 • BuzzSumo: میزان به اشتراک‌گذاری‌ محتواها در شبکه‌های اجتماعی، معیار محبوبیت در این ابزار است. پس، با استفاده از این ابزار، می‌توانید ایده‌هایی که اغلب مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و به اشتراک گذاشته‌شده را پیدا کنید.
 • Blog Post Headline Analyzer: این ابزار، سرفصل‌ها و عناوین را تحلیل می‌کند و درمورد طول، کیفیت واژه‌های به کار رفته، گرامر و حجم جستجوی کلیدواژه، نظر می‌دهد. اگر ایده‌های شما درباره موضوع مورد‌نظر آماده است، تعدادی سرفصل را در این ابزار امتحان کنید و بهترین و قوی‌ترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

مشخص کنید چه نوع محتوایی می‌خواهید ایجاد کنید

موارد بسیاری برای تولید محتوا وجود دارد. به‌طور کلی می‌توان، محتوا را به سه گروه نوشتاری، بصری و صوتی دسته‌بندی کرد. با ترکیب هر یک از این سه نوع محتوا، فرمت‌های جدیدی بوجود می‌‌آید. پست‌ وبلاگ، ایبوک، اینفوگرافیک، ویدئو، فایل صوتی از محبوب‌ترین فرمت‌های محتوایی به‌حساب می‌آیند.

محتوا را منتشر و مدیریت کنید

محتوای ایجاد ‌شده می‌تواند در بخش‌های زیر منتشر شود:

 • موتورهای جستجو
 • شبکه‌های اجتماعی
 • ایمیل
 • تبلیغات

بازاریابی محتوا، مختص به تولید و انتشار انواع مختلف محتوا نمی‌شود، بلکه سازماندهی و مدیریت محتوا را نیز در بر می‌گیرد. راه مدیریت بازاریابی محتوا، استفاده از تقویم محتوایی است. با بکارگیری تقویم محتوایی، در مسیر درست بازاریابی محتوا قرار می‌گیرید. می‌توانید تقویم رایگان موجود در بلاگ HubSpot را بکار ببرید. پس از آن، یک تقویم برای محتوای شبکه‌های اجتماعی خود بسازید تا محتواهای خود را در سایت‌ها و کانال‌های دیگر تبلیغ و مدیریت کنید.

مفاهیم بازاریابی محتوا

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

ممکن است بپرسید که تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات در چیست؟ بازاریابی محتوا از جهات مختلف با تبلیغات متفاوت است. در بازاریابی محتوا، محتوا در رسانه‌های تحت مالکیت کسب‌وکار‌ها منتشر می‌شوند، درصورتی که محتوای مربوطه در رسانه‌های دیگر پخش شوند، تبلیغات نام می‌گیرند. همچنین، استراتژی بازاریابی محتوا، برخلاف تبلیغات که تهاجمی است، بیشتر جذب‌کننده است و موجب مزاحمت و ناراحتی مخاطبان نمی‌شود. بعلاوه، تبلیغات بسیار پرهزینه است، در صورتی که بازاریابی محتوا هزینه چندانی ندارد.

مزایای بازاریابی محتوا را بدانید

ایجاد اعتماد

محتوا به دو دلیل می‌تواند در ایجاد اعتماد تاثیر‌گذار باشد:

 • اول اینکه شما قرار نیست تبلیغ کنید، فقط اطلاعاتی که کاربر لازم دارد تا مشکلش حل شود را در اختیارش می‌گذارید و این اطلاعات کامل و ارزشمند می‌تواند نقطه آغاز جذب مشتری و اعتماد او باشد.
 • دلیل دوم این است که در هر موردی افراد به کارشناسان اعتماد می‌کنند و از آن‌ها برای حل مسائل کمک می‌گیرند. وقتی شما محتوایی در حوزه کاری خود ایجاد می‌کنید، در حقیقت دارید تخصصتان را با کاربران به اشتراک می‌گذارید.

آگاهی از برند (Brand Awarness)

شما می‌توانید با استفاده از بازاریابی محتوا، ترافیک سایت و لینک‌های ورودی را افزایش دهید و آن‌ها را برای معرفی برند تجاری خود به کار ببرید. هنگامی‌که دارید راجع به کسب‌وکارتان، آموزشی به کاربران می‌دهید، مخاطب شما را می‌بیند، می‌شنود و از کسب و کار شما مطلع می‌شود.

نرخ‌های تبدیل بهتر (Conversion Rates)

منظور از نرخ تبدیل این است که کاربری که وارد سایت شما می‌شود، همان کاری را انجام دهد که شما از او می‌خواهید. حالا این اقدام می‌تواند خرید باشد، عضویت در خبرنامه باشد، دانلود محصول باشد یا هر کاری که شما برای کاربر خود در نظر دارید.

سئوی بهتر سایت شما (SEO)

محتوا، شانس شما برای بدست آوردن رتبه‌های برتر در نتایج جستجو را افزایش می‌دهد و در نهایت ترافیک سایت شما بیشتر خواهد شد.

هزینه کمتر

هزینه‌های بازاریابی محتوایی 62% کمتر از راهکارهای سنتی بازاریابی است و از سوی دیگر صرف هزینه در بازاریابی محتوایی 3 برابر بازده بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها ایجاد می‌کند و این به معنی امکان افزایش نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه از این روش است.

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

هلدینگ دانش بنیان آریانا با پذیرش پروژه های دیجیتال مارکتینگ در تمامی زمینه ها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد، همچنین سایت میز رشد با برگزاری وبینارهای آموزش دیجیتال مارکتینگ می تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

هلدینگ دانش بنیان آریانا