هلدینگ دانش بنیان آریانا

آشنایی با دیجیتال مارکتینگ بازگشت به وبلاگ

آشنایی با دیجیتال مارکتینگ

share

26 شهریور, 1399

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) به مجموعه فعالیت‌هایی که برای تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می‌گیرد می‌گویند. در این روش، بازاریابی بیشتر وابسته به رسانه‌های دیجیتالی مانند شبکه‌های اجتماعی است.

استفاده از هر نوع رسانه‌ای که مربوط به کسب و کارهای دیجیتال است می‌تواند به بازاریابی دیجیتال ما کمک کند. به عنوان مثال با بهینه کردن سایتمان برای موتورهای جست و جو می‌توانیم از طریق آن‌ها و به ویژه گوگل مشتریان زیادی را با محصولات و خدمات خود آشنا کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست هلدینگ دانش بنیان آرینا

مزایای دیجیتال مارکتینگ نسبت به دیگر روش‌ها چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین نوع پیشرفته‌ای از بازاریابی و جذب مشتری است که با کمک گرفتن از ابزارهای دیجیتال پروسه جذب مشتری، فروش و وفادار سازی مشتری را برای ما بسیار ساده می‌کند. در بازاریابی آنلاین هر چیزی که از مشتریان نیاز داشته باشیم در اختیار ماست و به طور کامل می‌توانیم رفتار آن ها را تحلیل کنیم و دریابیم که دقیقا آن ها چه می‌خواهند.

مرحله اول در دیجیتال مارکتینگ بررسی نیاز مشتریان هدف ماست. در این مرحله که با استفاده از بررسی کلمات کلیدی شروع می‌شود ما تلاش می‌کنیم بفهمیم مشتریان ما دقیقا چه می‌خواهند. مثلا اگر ما یک فروشگاه اینترنتی موبایل داریم باید جست و جوی مشتریان مان در اینترنت را شناسایی کنیم. افراد زیادی به جای خرید گوشی موبایل عبارت “خرید گوشی سامسونگ گلکسی A50 سفید دو سیم کارت” را جست و جو می‌کنند. این دقیقا همان اطلاعاتی است که ما باید از آن‌ها آگاه باشیم. با استفاده از ابزارهای دیجیتال مربوط به تحلیل کلمات کلیدی می‌توانیم این اطلاعات را بدست آوریم و آن‌ها را دسته بندی کنیم.

این فقط یک مثال ساده از هدفمندی بازاریابی آنلاین بود. حال اگر به این اطلاعات ارزشمند دسترسی پیدا کنیم می‌توانیم تبلیغات خود را بسیار هدفمندتر انجام دهیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم محصولی از فروشگاه اینترنتی خود را بفروشیم می‌دانیم که دقیقا مشتریان چه چیزهایی جست و جو می‌کنند و ما هم می‌توانیم با تمرکز بر روی آن‌ها نیاز اصلی مشتریان را بشناسیم و به بهترین نحو آن‌ها را تامین کنیم.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

عناصر اساسی دیجیتال مارکتینگ

دنیای بازاریابی آنلاین بسیار وسیع است. قدم اول برای ورود به این دنیا، شناخت تکنیک‌ها و ابزارهای آن است. در این بخش مهمترین عناصر اساسی دیجیتال مارکتینگ را به طور مختصر و مفید شرح می‌دهیم.

وبسایت مارکتینگ

وبسایت اصلی‌ترین پایگاه مشتریان شما است. به احتمال بسیار زیاد اولین برخورد مشتریان با کسب‌وکار شما در وبسایت اتفاق می‌افتد، به همین دلیل یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق با ایجاد یک وبسایت جذاب و کاربردی شروع می‌شود.

بازاریابی محتوا

در حال حاضر بیشتر مردم قبل از خرید، به دنبال دریافت اطلاعات مطمئن و مفید هستند تا بر این اساس انتخاب خود را انجام دهند. بازاریابی محتوا یعنی جذب مخاطب از طریق تولید محتوای باکیفیت و سئو شده، و هدایت او به سمت خرید از سایت. محتوا انواع مختلفی دارد: مثلِ محتوای متنی، محتوای ویدئویی، محتوای تصویری. اما برای آغاز یک کسب‌وکار، محتوای متنی به دلیل پرکاربرد بودن و توجه گوگل به آن اهمیت بیشتری دارد، پس ابتدا تمرکزتان را روی این بخش بگذارید.

سئو (SEO)

سئو به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. وقتی سایت و محتوای آن برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد، در جایگاه‌های نخست نتایج جستجوی کاربران قرار می‌گیرید و بدیهی است که هر چقدر جایگاه شما در این لیست بالاتر باشد، مخاطبان بیشتری جذب سایت‌ شما خواهند شد. جذب مخاطب بیشتر، مساوی است با فروش و سود بیشتر.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شما باید جایی حضور داشته باشید که مردم در آن جا هستند. پیج‌ شما در شبکه‌های اجتماعی مثل مغازه‌ای است که برای اجارۀ آن هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازید اما می‌توانید به تعداد زیادی از مشتریان دسترسی داشته باشید.

به طور کلی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی (از جمله اینستاگرام، لینکدین، توئیتر و فیسبوک) دایره مخاطبان شما را بزرگتر می‌کند و تاثیرات بلندمدتی در برندسازی و تبلیغات دارد.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

اگر دیجیتال مارکتینگ را به یک پازل تشبیه کنیم، بازاریابی ایمیلی یکی از اصلی‌ترین تکه‌های این پازل است. اگر ایمیل شما حاوی مطالب ارزشمند و مهمی برای کاربر نباشد به احتمال زیاد سر از سطل آشغال درخواهد آورد. کارکرد اصلی ایمیل مارکتینگ پرورش و حفظ سرنخ‌های فروش است، نه برای به دست آوردن سرنخ‌های جدید. یعنی شما با استفاده از این روش می‌توانید کاربرانی که قبلاً ایمیلشان را در اختیار شما قرار داده‌اند هدف‌گیری کنید و احتمال خرید آن‌‌ها را افزایش دهید.

عناصر دیجیتال مارکتینگ

چرا حتما باید دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیریم؟

همانطور که متوجه شدید اینترنت و ابزارهای موجود در آن بهترین روش‌ها برای بازاریابی و تبلیغات هستند. اگر به دنبال سود زیاد در کسب و کارتان هستید بهتر است از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید و اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید باید خودتان بازاریابی دیجیتال را بیاموزید. به عنوان مثال بازاریابی محتوا یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است. اگر شما بتوانید از طریق تولید محتوای هدفمند مشتری جذب کنید دیگر نیازی به هزینه‌های تبلیغاتی اضافه نخواهید داشت.

اگر به بازاریابی آنلاین علاقه دارید و می‌خواهید یک دیجیتال مارکتر موفق شوید باید بدانید که دیجیتال مارکتینگ هنر و علمی است که برای متخصص شدن در آن باید سال‌ها وقت بگذارید و علاوه بر آن باید به اصول و مبانی علم بازاریابی هم تسلط خوبی داشته باشید.

هلدینگ دانش بنیان آریانا با پذیرش پروژه های دیجیتال مارکتینگ در تمامی زمینه ها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد، همچنین سایت میز رشد با برگزاری وبینارهای آموزش دیجیتال مارکتینگ می تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

هلدینگ دانش بنیان آریانا